Δ.Κ.Β. Καρπενησίου : Διαδρομές με πυξίδα τη βιβλιοθήκη

Φέτος το καλοκαίρι χαράσσουμε μοναδικές διαδρομές με πυξίδα την Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Καρπενησίου.
Για πρώτη φορά η βιβλιοθήκη μας συμμετέχει σε μια τόσο ευρεία προσπάθεια προώθησης της γνώσης, της δημιουργικότητας και της φιλαναγνωσίας για παιδιά. Έχουμε σχεδιάσει για τους μικρούς μας φίλους μια καλοκαιρινή εκστρατεία ανάγνωσης και δημιουργικότητας μαζί με άλλες 65 Δημόσιες και Δημοτικές Βιβλιοθήκες της χώρας, υπό την εποπτεία και την οικονομική υποστήριξη της Future Library. Αν είσαι από 5 έως 12 ετών, δήλωσε τώρα συμμετοχή και γίνε μέρος της παρέας μας.

Kυριακή 24/6/2012, ώρα 08:00-16:00
Επίσκεψη στο πέτρινο γεφύρι της Βίνιανης Ευρυτανίας και στο χωριό Βίνιανη.
Ξενάγηση στο πέτρινο γεφύρι της Βίνιανης από τον κ. Αντωνόπουλο Νίκο.
Με τον κ. Κοπανάκη Εμμανουήλ, υπεύθυνο του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Καρπενησίου.( Συνδιοργάνωση με το Κ.Π.Ε. Καρπενησίου)
Για παιδιά : από 8 ετών, απαραίτητη η συνοδεία γονέων.

Τρίτη 3/7/2012, ώρα 10:00-11:00
Ένα βιβλίο την εβδομάδα : Οι διαδρομές των ηρώων!
Ακολουθούμε τους ήρωες στις περιπλανήσεις τους μέσα στα βιβλία και τις ιστορίες. Κάθε εβδομάδα, ένα βιβλίο, ένας ήρωας και η διαδρομή του.
Με την Βαλεντίνη Κατσαβού, Δασκάλα
Για παιδιά από 5 έως 12 ετών, με προεγγραφή, απαραίτητη η συνοδεία γονέων για παιδιά προσχολικής ηλικίας.

Πέμπτη 5/7/2012, ώρα 10:00-12:00
Τα ζάρια των ιστοριών
Ρίχνουμε τα ζάρια του παιχνιδιού και αφηγούμαστε ιστορίες για ταξίδια.
Με την Μπισμπίκη Βασιλική, Δασκάλα

Παρασκευή 6/7/2012, ώρα 10:00-12:00
Τα μονοπάτια των βιβλίων
Παιχνίδι γνωριμίας με τα καινούρια βιβλία της βιβλιοθήκης !
Με την Γκάγκλου – Δανιήλ Παναγιώτα – Μαρία, Προπτυχιακό Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πολυτεχνικής Σχολής Πανεπιστημίου Πάτρας

Τρίτη 10/7/2012, ώρα 10:00-11:00

Πέμπτη 12/7/2012, ώρα 10:00-12:30
Οι διαδρομές μου στην πόλη.
Με αφετηρία τη Βιβλιοθήκη μας ξεκινάμε για μια πολιτιστική διαδρομή στην πόλη του Καρπενησίου.
Με την Μαρία Αναγνώστου, Επί πτυχίο Ψυχολογίας στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, Διπλωματούχος Ναυαγοσώστρια
Για παιδιά από 7 ετών και πάνω, με προεγγραφή

Τρίτη 17/7/2012, ώρα 10:00-11:00

Πέμπτη 2/8/2012, ώρα 10:00-11:00
Με την Μπισμπίκη Βασιλική, Δασκάλα

Τρίτη 7/8/2012, ώρα 10:00-12:00
Τα μονοπάτια των βιβλίων
Παιχνίδι γνωριμίας με τα καινούρια βιβλία της βιβλιοθήκης !

Παρασκευή 9/8/2012, ώρα 19:00-21:00
Ολυμπιακοί αγώνες
Με τα βιβλία της βιβλιοθήκης και άλλο εποπτικό υλικό θα παρακολουθήσουμε τους Ολυμπιακούς αγώνες και την εξέλιξή τους μέσα στο χρόνο
Με τον κ. Γιάννη Κουρόγλου, Ειδικό συνεργάτη του Fyture Library
Για παιδιά από 9 έως 12 ετών, με προεγγραφή

Τρίτη 14/8/2012, ώρα 10:00-11:00
Με την Μπισμπίκη Βασιλική , Δασκάλα
Για παιδιά από 5 έως 12, με προεγγραφή, απαραίτητη η συνοδεία γονέων για παιδιά προσχολικής ηλικίας.

Οι εθελοντές Αφροδίτη Κουρλού, Αντιγόνη Τριχιά, Ηρώ Χατζηδάκη, Διαμαντώ Γκούρα και Αντιγόνη Χατζηδάκη θα συνεισφέρουν στην Καλοκαιρινή Εκστρατεία της Βιβλιοθήκης υποστηρίζοντας το έργο των εμψυχωτών των δραστηριοτήτων, συμβάλλοντας στην προβολή, επικοινωνία και προώθησή της, αλλά και καταγράφοντάς την φηφιακά (φωτογραφίες, βίντεο).

Σε όλες τις δράσεις υπάρχει ένας μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων και θα τηρηθεί αυστηρή σειρά προτεραιότητας.