Τα μέλη της λέσχης ανάγνωσης της βιβλιοθήκης συζητούν για βιβλία.

Περιγραφή του βιβλίου

Ένα ιστορικό μυθιστόρημα του ευρύτερου βορειοελλαδικού χώρου μέσα από το χρονικό δύο οικογενειών που απλώνεται σε τρεις ολόκληρες γενιές. Από την Ανατολική Ρωμυλία και την Αδριανούπολη στα τέλη του 19ου αιώνα και από τα καμένα χωριά των φυλετικών ανταγωνισμών στη Μακεδονία της ίδιας εποχής, έως τη σημερινή Θεσσαλονίκη, οι πόλεμοι, η προσφυγιά, ο ιδρώτας και τα πάθη τόσων χρόνων έρχονται και στραγγίζουν στη συνάντηση ενός άντρα και μιας γυναίκας έναν τριήμερο καύσωνα του Αυγούστου κάτω από περίεργες συνθήκες.
Είναι ακόμη ένα μυθιστόρημα-έπος του αγώνα της καθημερινής ζωής, καθώς και μια ελεγεία των «αποτυχημένων», του έρωτα και του χρόνου που περνά. Πιο πολύ όμως είναι το εκτενές μυθιστόρημα της Θεσσαλονίκης. Τα κτίρια, οι δρόμοι, τα στέκια, οι γωνιές της, οι εξοχές της, τα περίχωρα, το δέρμα της ολόκληρο, με το αποτύπωμα ενός ολόκληρου αιώνα.

Λίγα λόγια για το συγγραφέα

Ο Ισίδωρος Ζουργός γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1964. Σπούδασε Παιδαγωγικά και υπηρετεί στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση ως δάσκαλος. Έχει δυο παιδιά και σήμερα εργάζεται στη Θεσσαλονίκη. Έχει συνεργαστεί στο παρελθόν με διάφορα περιοδικά δημοσιεύοντας ποίηση και πεζογραφία, καθώς και βιβλιογραφικά κριτικά σημειώματα. Έχει επίσης ασχοληθεί με θέματα διδασκαλίας της λογοτεχνίας στο δημοτικό σχολείο και ιστορίας της εκπαίδευσης. Το 1996 συμμετείχε στη συλλογική έκδοση κειμένων για την εκπαίδευση, με τον τίτλο «Αναπνέοντας κιμωλία -γραφές εκπαιδευτικών», από τις εκδόσεις Σαββάλα. Έχει εκδώσει τα μυθιστορήματα: «Φράουστ» (Λιβάνης, 1995/Πατάκης, 2010), «Αποσπάσματα από το βιβλίο του ωκεανού» (Πατάκης, 2000/2007), «Η ψίχα εκείνου του καλοκαιριού» (Πατάκης, 2002/2010), «Στη σκιά της πεταλούδας» (Πατάκης, 2005), «Η αηδονόπιτα» (Πατάκης, 2008), «Ανεμώλια» (Πατάκης, 2011 – Βραβείο Αναγνωστών ΕΚΕΒΙ). Επίσης, συμμετείχε στη συλλογική έκδοση «Ζωολογία του πάνω και του κάτω κόσμου» (Πατάκης, 2009), στη σειρά «Hotel-Ένοικοι Γραφής», που επιμελείται ο Μισέλ Φάις. (Πηγή:BiblioNet)

Παρουσίαση βιβλίου και δραστηριότητες

Μετά από πρόσκληση της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Καρπενησίου, τη Δευτέρα 28 και την Τρίτη 29  Νοεμβρίου, η συγγραφέας Ελένη Σβορώνου θα επισκεφθεί τα τέσσερα Δημοτικά Σχολεία της πόλης μας και θα συνομιλήσει με τους μαθητές, παρουσιάζοντας το βιβλίο της «Οι συνωμότες της τσουγκράνας». Στη συνέχεια, οι μαθητές της  Δ΄ και Ε΄ τάξης , με την καθοδήγηση της συγγραφέα ,  θα αναπτύξουν διάφορες δράσεις με αφορμή το εν λόγω βιβλίο.

Λίγα λόγια για το βιβλίο : «Οι συνωμότες της τσουγκράνας»

Το σπίτι μας λαμποκοπά, μα έξω και τριγύρω η καθαριότητα και η φροντίδα πάνε περίπατο. Σε ποιον ανήκει αυτός ο έξω και γύρω χώρος; Το δέντρο και το παρτέρι, ο δρόμος, το πεζοδρόμιο, η πλατεία, το παρκάκι ή εκείνο το τριγωνάκι πρασίνου που έχει γίνει σκουπιδότοπος; Οι δυο φίλοι, οι ήρωες της ιστορίας μας, έχουν την απάντηση: Σε κανέναν δεν ανήκει! Και σίγουρα, δεν τους αφορά!
Διασχίζουν δρόμους, περπατάνε στα πεζοδρόμια, κάθονται στα παγκάκια, κλωτσάνε την μπάλα τους ανάμεσα σε δίκυκλα κι αυτοκίνητα παράνομα παρκαρισμένα… Ε και; Όλα καλά!
Μόνο ένας τύπος έρχεται και μπερδεύει τα πράγματα. Ένας μυτόγκας που γυροφέρνει τη γειτονιά. Μήπως σχεδιάζει κάποιο έγκλημα; Τα φιλαράκια οργανώνονται και ξεκινούν την παρακολούθηση.
Σύντομα ανακαλύπτουν ότι ο ύποπτος πράγματι σχεδίαζε κάτι που θα τάραζε τα ήσυχα, κάπως θολά, νερά της γειτονιάς.

Λίγα λόγια για τη συγγραφέα

Η Ελένη Σβορώνου σπούδασε στη Φιλοσοφική Σχολή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και ειδικεύτηκε στη διαχείριση πολιτιστικής κληρονομιάς, στο Πανεπιστήμιο του Birmingham. Εργάζεται ως υπεύθυνη του Προγράμματος Κατάρτισης Ενηλίκων στο Παγκόσμιο Ταμείο για τη Φύση (WWF Ελλάς). Έχει γράψει βιβλία για παιδιά (Το «Πάντα», «Αρχαία Αθήνα», «Στα ίχνη του Ιάσονα» εκδόσεις «Ερευνητές» και «Ο Τζιτζικο-Περικλής μεγάλος συνθέτης της Ελλάδας!», «Ο Τζιτζικο-Περικλής Υπουργός Φύσης!» «Ο Τζιτζικο-Περικλής και η πέμπτη εποχή του χρόνου» εκδόσεις «Μεταίχμιο») και αρθρογραφεί στην παιδική εφημερίδα «Ερευνητές» της Καθημερινής. Επίσης έχει γράψει άρθρα και βιβλία για τον οικοτουρισμό, το περιβάλλον και την πολιτιστική κληρονομιά. Έχει διδάξει δημιουργική γραφή για ενήλικες με θέμα το παιδικό βιβλίο στον κύκλο σεμιναρίων του Εθνικού Κέντρου Βιβλίου και γράφει κριτική παιδικής λογοτεχνίας στο www.diavasame.gr. Έχει εμπειρία στη διοργάνωση και το συντονισμό συμμετοχικών εργαστηρίων σε τοπικές κοινωνίες με στόχο τον από κοινού σχεδιασμό του μέλλοντος της κοινότητας. (Πηγή: BiblionNet)