Τα μέλη της λέσχης ανάγνωσης της βιβλιοθήκης συζητούν για βιβλία.

Η Λέσχη Ανάγνωσης της βιβλιοθήκης μας θα λειτουργήσει για πέμπτη συνεχή χρονιά και εφέτος. Κατά τη διάρκεια της λειτουργίας της τα προηγούμενα χρόνια οι συμμετέχοντες είχαν την ευκαιρία να ασχοληθούν με διάφορα λογοτεχνικά είδη. Μυθιστορήματα, αστυνομική λογοτεχνία, φιλοσοφία, αλλά και επιλογή βιβλίων με βάση το θέμα τους (η ταυτότητα). Επίσης στα πλαίσια των παραπάνω ενδιαφερόντων τους επέλεξαν συγγραφείς τους οποίους προσκάλεσαν και είχαν την ευκαιρία να τους γνωρίσουν από κοντά, θέτοντάς τους ερωτήματα που τους απασχολούσαν, όχι μόνο αυτοί, αλλά και το κοινό της πόλης μας.

Ακόμη διοργάνωσε αφιερώματα σε συγκεκριμένους λογοτέχνες και ιστορικά γεγονότα (Ροϊδης, Παπαντωνίου, άλωση της Πόλης ) στα οποία και το κοινό της πόλης ανταποκρίθηκε θετικά και απόλαυσε στιγμές ιδιαίτερα ευχάριστες. Στιγμές που δίνουν αισιοδοξία στους συμμετέχοντες να συνεχίσουν να διαβάζουν βιβλία και να τα μοιράζονται με τους άλλους.

Την Τετάρτη, 5 Οκτωβρίου, και ώρα 19.00 θα συναντηθούν τα μέλη της Λέσχης Ανάγνωσης  στo «Βάλσαμο» για να προγραμματίσουν τις αναγνώσεις βιβλίων για την τρέχουσα περίοδο.

Η γιορτή λήξης της καλοκαιρινής εκστρατείας της βιβλιοθήκης.

Αφιερωμένη στην έννοια της εξερεύνησης ήταν η Καλοκαιρινή Εκστρατεία για την προώθηση της ανάγνωσης και της δημιουργικότητας 2016, που έγινε σε συνεργασία με την Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος και το Ίδρυμα Πολιτισμού «Σταύρος Νιάρχος» κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού (15 Ιουνίου – 15 Σεπτεμβρίου 2016). Στη Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Καρπενησίου διήρκεσε από τις 16 Ιουνίου ως τις 18 Ιουλίου. Τα παιδιά αναλάμβαναν κάθε μέρα μια αποστολή: με αφετηρία τη βιβλιοθήκη και οδηγό ένα προσωπικό ημερολόγιο εξερεύνησης, παρατήρησαν, συνέκριναν, κατέγραψαν και δημιούργησαν με τον δικό τους τρόπο.
Όλα αυτά που δημιούργησαν οι μικροί μας εξερευνητές μαζί με την πολύτιμη βοήθεια των εμψυχωτών μας στη διάρκεια της καλοκαιρινής εκστρατείας τα επισκέφτηκαν μικροί και μεγάλοι στην έκθεση που στήθηκε στο χώρο της βιβλιοθήκης.
Σας ευχαριστούμε πολύ για την παρουσία σας. Ευχαριστούμε, επίσης, θερμά τους εθελοντές μας για την ανεκτίμητη βοήθειά τους στον σχεδιασμό και στην υλοποίηση των δράσεων!!!
Κλείνοντας θα θέλαμε να ευχηθούμε σε όλα τα παιδιά η νέα σχολική χρονιά να είναι το ίδιο γόνιμη και δημιουργική, όπως και όλη η ζωή τους.
Ανανεώνουμε το ραντεβού μας με τα προγράμματα και τις δράσεις μας κατά τη χειμερινή περίοδο και για το καλοκαίρι 2017.

Για να δείτε φωτογραφίες από τη γιορτή λήξης της ΚΕ 2016 πατήστε εδώ.

Γιορτή λήξης της καλοκαιρινής μας εκστρατείας

Η φετινή μας καλοκαιρινή εκστρατεία ολοκληρώνεται με τη διήμερη γιορτή λήξης της στις 15 και 16 Σεπτεμβρίου που περιγράφεται  παρακάτω:

15 Σεπτεμβρίου, 19:00 – 20:30, το απόγευμα

Γιορτή λήξης. Μια ανάμνηση

Επισκεπτόμαστε μαζί με τους γονείς μας την έκθεση που έχει οργανωθεί στη  βιβλιοθήκη. Θα δούμε τις φωτογραφίες μας , τις ζωγραφιές μας, τις κατασκευές μας, τα κείμενά μας και όλα όσα φτιάξαμε το καλοκαίρι. Έχουμε συμπληρώσει  και το φύλλο εργασίας «καλοκαιρινή εξερεύνηση».

Με τη διαχειρίστρια πολιτισμικού περιβάλλοντος και νέων τεχνολογιών Αντιγόνη Τριχιά.

Για παιδιά όλα τα παιδιά.

16 Σεπτεμβρίου, 19:00 – 20:30, το απόγευμα

Γιορτή λήξης. Μια ανάμνηση

Για παιδιά όλα τα παιδιά.