Λειτουργία της κινητής βιβλιοθήκης

Η κινητή βιβλιοθήκη άρχισε τη λειτουργία της και τη φετεινή σχολική χρονιά και επισκέπτεται τα σχολεία που βρίσκονται στα όρια του Δήμου Καρπενησίου.

Πιο συγκεκριμένα η βιβλιοθήκη μας σε συνεργασία με το Δήμο Καρπενησίου, ο οποίος kiniti-2007.2παραχωρεί τον οδηγό για το βιβλιοαυτοκίνητο, πραγματοποιεί επισκέψεις με την κινητή της βιβλιοθήκη στα παρακάτω χωριά που λειτουργούν σχολεία της Προσχολικής, της Α/θμιας και της Β/θμιας εκπαίδευσης : Μεγάλο Χωριό, Στένωμα, Φουρνά και Πλάτανος.

Στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς των παραπάνω σχολείων δίνεται η δυνατότητα δανειζόμενοι υλικό της βιβλιοθήκης (βιβλία, βιντεοκασέτες, cd-rom και dvd) να διευρύνουν τις γνώσεις τους, αλλά και να ψυχαγωγηθούν και συνακόλουθα να βελτιώσουν την ποιότητα της ζωής τους.