Λέσχη ανάγνωσης

«Ποιός είπε ότι η ανάγνωση βιβλίων πρέπει να είναι μια μοναχική διαδικασία;

Οι λέσχες ανάγνωσης ανά την Ελλάδα και τον κόσμο φέρνουν σε επαφή ανθρώπους που αγαπούν τα βιβλία και τις ιστορίες και θέλουν να το μοιραστούν με άλλους.

??Λέσχη Ανάγνωσης?? ονομάζεται μια ομάδα ανθρώπων που έχουν συμφωνήσει να συναντιούνται σε τακτά διαστήματα (συνήθως μία φορά τον μήνα) και να συζητούν για βιβλία που αποφάσισαν να διαβάσουν από κοινού.

Η Λέσχη Ανάγνωσης αποτελεί ουσιαστικά μια παρέα, με κοινό παρανομαστή και επιδίωξη την ανάγνωση και τη συζήτηση. Λειτουργεί με απλό τρόπο αποσκοπώντας στην καλλιέργεια της σχέσης μας με το διάβασμα, ένας ευχάριστος και εποικοδομητικός τρόπος για την ελεύθερη ώρα μας.
Μπορείτε να ασχοληθείτε με διάφορα λογοτεχνικά είδη (μυθιστόρημα, διήγημα, ποίηση, δοκίμιο) ή να επιλέξετε μια συγκεκριμένη θεματολογία. Ενδεικτικά αναφέρουμε τις λέσχες που ασχολούνται με τη μαθηματική λογοτεχνία, τη φιλοσοφία, τη γαστρονομία. Όλα εξαρτώνται απ’ τα ενδιαφέροντα των μελών της».

Αυτό είναι ένα απόσπασμα από την ιστοσελίδα του ΕΚΕΒΙ (Εθνικό Κέντρο Βιβλίου) για τις λέσχες ανάγνωσης.

Σας ανακοινώνουμε ότι και φέτος θα συνεχίσει τη λειτουργία της η λέσχη ανάγνωσης της βιβλιοθήκης μας. Η πρώτη συνάντησή μας θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 23 Οκτωβρίου 2013 και ώρα 18:00 στο αναγνωστήριο της βιβλιοθήκης.

Σας περιμένουμε!